Farby dyspersyjne

To nic innego jak farby emulsyjne wodorozcieńczalne. Są to najbardziej popularne farby stosowane do malowania. Farbami dyspersyjnymi można malować powierzchnie zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz. Jeśli chodzi o kwestie chemiczne to farby dyspersyjne jest to związek, gdzie spoiwem jest dyspersja tworzyw sztucznych (żywica akrylowa, kopolimery etylenu itp).

Właściwości

Farba tego typu bardzo dobrze przylega do malowanej powierzchni oraz posiada wysoką paroprzepuszczalność dzięki czemu przeciwdziała gromadzeniu się wilgoci w ścianach. Farby te posiadają również bardzo wysoką odporność na ścieranie. Nazwa farba dyspersyjna jest związana również z nazwą farba lateksowa lub wcześniej wspomniana, emulsyjna. Można powiedzieć, że w zasadzie wszystkie farby emulsyjne czy lateksowe są to wodorozcieńczalne farby dyspersyjne.

Zalety farb dyspresyjnych

Do zalet takich farb na pewno należy zaliczyć ich uniwersalność. Można pokryć nimi właściwie każde podłoże. Kolejnym plusem jest czas schnięcia, wystarczą z reguły 2-4 godziny. Ponadto pomieszczenie powinno nadawać się do użytkowania już 12 godzin po malowaniu.